«شوهر عزیز من» در ارشاد/ فریبا کلهر رمان عاشقانه می‌نویسد

فریبا کلهر از نگارش یک رمان دیگر در حوزه سنی بزرگسال خبر داد و گفت: این رمان با فضای 3 رمان اخیرم که تشکیل یک سه‌گانه را می‌دادند، کاملا متفاوت است.
فریبا کلهر نویسنده در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر رمان «شوهر عزیز من» از سوی ناشر برای گرفتن مجوز به ارشاد رفته است. این رمان آخرین قسمت از سه‌گانه رمان بزرگسالی است که با «پایان یک مرد» آن را آغاز کردم و با «شروع یک زن» ادامه‌اش دادم. بعد از چاپ «شوهر عزیز من» این فرم و فضا را کنار می‌گذارم.
وی در تشریح فرم و فضای سه‌گانه‌اش گفت: منظور از این فضا و فرم، به طور مشخص حال و هوای دهه‌های پس و پیش از انقلاب است که مسائل سیاسی، اجتماعی و عشق در آن‌ توام است.
این نویسنده درباره تداخل سبک نگارش برای بزرگسالان و کودکان گفت: نوشتن رمان‌های بزرگسال مزاحم من نشد، ولی این که بخواهم از فضای ذهنی بزرگسال به فضای کودکان بروم و در آن فضا بنویسم و یا روند عکس را طی کنم، مشکل‌ساز بوده و سختی‌هایی داشت. در عین حال گروه سنی بزرگسال از حوزه‌هایی است که خیلی علاقه دارم در آن بنویسم چون بخشی از حرف‌ها هستند که فقط می‌توان آن‌ها را در آثار بزرگسال بیان کرد و از دنیای بچه‌ها جدا هستند.
کلهر افزود: در حال حاضر که «شوهر عزیز من»‌ به ناشر تحویل داده شده است، در کنار نوشتن دیگر آثار کودک، در حال نوشتن رمان دیگری در حوزه بزرگسال هستم که کاملاً عاشقانه است، اما از حال و هوای سه‌گانه‌ام کاملا به دور است و به قول نادر ابراهیمی، یک عاشقانه ناآرام است. تمرکز‌ «شوهر عزیز من» بیشتر روی دهه 60 است و شخصیت اصلی‌اش یک زن من راوی است. این رمان درباره اتفاق‌هایی است که یک دختر 19 ساله در کوران انقلاب از سر می‌گذراند. در این مسیر ایدئولوژی‌ها و عقایدش تغییر می‌کند. بعد سال‌های جنگ را پیش رو دارد و ناملایمات جنگ را هم می‌بیند. او اول انقلاب خیلی تغییر می‌کند و بعدتر هم دوباره تغییر می‌کند.
نویسنده «داستان‌های یک دقیقه‌ای» در ادامه گفت: کتاب دیگری که مشغول نوشتن آن هستم، 10 قصه کوتاه درباره امام زمان(عج) است که قرار است توسط انتشارات قدیانی منشر شود. نوشتن داستان‌های کوتاه درباره امام زمان (عج) کار بسیار سختی است؛ چون منابع تحقیقاتی و پژوهشی در این زمینه بسیار کم است. هر چه منابع را جستجو می‌کنم، می‌بینم مطلبی که به کار کتاب‌های گروه سنی کودک و نوجوان بیاید، بسیار کم است و نوشتن این کتاب که در حال حاضر هنوز مشغول نوشتن آن هستم، از من به اندازه نوشتن یک رمان انرژی برد.
وی گفت: یک سال است که روی این کتاب کار می‌کنم و به نظرم بتوانم به زودی و تا پایان سال نسخه نهایی آن را به انتشارات قدیانی تحویل بدهم.

/ 0 نظر / 34 بازدید