فریبا کلهر با «شوهر عزیز من» به بازار کتاب آمد

«شوهر عزیز من»، سومین رمان فریبا کلهر و به گفته خود او، سومین کتاب از سه‌گانه داستانی‌اش منتشر شد. توصیف وقایع داستانی در این کتاب با مرور وقایعی از دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و برخی مسایل جنگ تحمیلی و نابسامانی‌های آن همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، زبان داستانی کلهر در این رمان  صمیمی و توام با لحن داستانی و قصه‌گویی است.

یکی از ویژگی‌های این داستان توجه نویسنده به پرهیز از رویدادهایی است که برای ذهن مخاطب خسته کننده است؛ وی سعی داشته تا ضمن بازگو کردن موقعیت‌های داستانی، نوعی احساس همذات‌پنداری را با توصیف به موقع احساسات شخصیت‌های داستانی‌اش القا کند و صمیمیت نثر او به همین دلیل در لایه‌های زیرین زبان داستانی‌اش نمودی درونی یافته است.

در این رمان نویسنده به طور مشخص به حال و هوای شخصیت‌هایش در دهه‌های پس از انقلاب می‌پردازد که به گونه‌ای خاص تلاطم مسایل سیاسی، اجتماعی و عشق در آن‌ها احساس می‌شود و دغدغه‌هایی مانند رابطه عشق، سیاست ‌و نقش مسایل اجتماعی در زندگی انسان‌ها را در وقایع سال‌های اخیر ایران طرح کرده است.

این نویسنده در گفت‌و‌گو با «ایبنا» درباره رمانش گفت: در کتاب «پایان یک مرد»، به رویدادهای سال‌های 1370 و 1376 پرداخته ام.‌ در «شروع یک زن» نیز فضایی از دهه 60 را ترسیم کرده بودم که تا روزهای اخیر به گونه‌ای دنبال شده است. در «شوهر عزیز من» موضوعاتی مانند ازدواج‌های آن موقع یا مسایل جنگ تحمیلی از قبیل نحوه جبهه رفتن‌ها یا سوء‌استفاده‌های اجتماعی برخی‌ها از پست خود و در نهایت تاثیر کلی برخی رویدادها بر روابط و مناسبات انسانی در قالب قصه آمده است.

کلهر درباره انتشار سه کتاب «شوهر عزیز من»، «شروع یک زن» و «پایان یک مرد» گفت: نگارش و نامگذاری این سه‌گانه به این جهت بود که این سه اثر هر سه در سمت و سوی یکسانی به لحاظ طرح مسایل اجتماعی، ‌سیاست و تاثیرات آن‌ها بر روحیات و مناسبات انسان‌ها نوشته شده‌اند و از این جهت دوست داشتم این سه کتاب هر سه در سال 1390 منتشر شود.

بخشی از این رمان این گونه نوشته شده است: «همین که پروانه پایش به خانه رسید و توی اتاقی که در زمانی دور زریان روزی سه بار پشت دستش کرم نرم کننده می‌مالید جاگیر واگیر شده گفت: «عجب اتاقی. برای من آماده‌اش کرده بودی؟» و خودش را در آیینه میز آرایش نگاه کرد و موهای پر کلاغی‌اش را با یک گیره‌ی کوچولو بالای سرش جمع کرد و رفت چهار زانو روی تخت نشست...»

کتاب «شوهر عزیز من» اسفند سال گذشته (1390) در 320 صفحه و به قیمت 9هزار تومان از سوی «نشر آموت» منتشر شده است.
 
کلهر نویسنده‌ای است که تا همین یک‌ سال قبل نام او را با کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان و آثاری چون «هوشمندان سیاره اوراک»، «سالومه» و «خرگوش»، «دختر آیینه‌پوش»، «ابروهای جادویی کیوکیو»، «جزیره افسونگران»، «مرد سبزپوش شش‌هزارساله» و می‌شناختیم.

«پایان یک مرد» (نشر مرکز)، «شروع یک زن» (نشر ققنوس)،‌ دو رمان پیشین کلهر در حوزه بزرگسالند.

/ 0 نظر / 7 بازدید