جدایی یک زن‌ از یک مرد

شروع یک زن
شروع
نویسنده : فریبا کلهر
تعداد صفحه : 168 صفحه
قیمت : 3500 تومان
انتشارات : ققنوس


شروع یک زن‌، به فاصله‌ی کمی از رمان‌ پایان یک مرد‌، منتشر شد و سردبیر پر‌سابقه‌ی سروش کودکان‌، برای دومین‌بار داستان بلندی را برای مخاطب بزرگ‌سال روانه‌ی قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها کرد.
‌فریبا کلهر‌، تمام سابقه‌ی درخشان  نویسندگی‌اش را جمع کرده تا دست به انتشار پیاپی دو کتاب، با مضامین، زاویه دید، راوی و هسته‌ی داستانی مشترک‌ بزند. سابقه‌ای که با این دو داستان بلند، درخشان‌تر شده است.
جملات و تصویر‌سازی‌های راوی بیش از آنکه هنرمندانه یا ادبی باشند، آن‌قدر واقعی‌ست که ناخودآگاه خواننده را به روزهایی که گذشته می‌برد. بگذریم که تیزهوشی و البته شجاعت لازم است تا خاطره‌ای همگانی و عمومی را دستمایه‌ی جلب توجه به خطوط یک رمان کرد:
«وقتی به میدان هفت‌تیر رسیدم خبری از گردهمایی و تجمع نبود. اغتشاش بود. یک دنیا زن و مرد هراسان که از دست پلیس‌ها فرار می‌کردند. ساعت حدود پنج بعدازظهر بود. راه‌های ورود به میدان بسته بود اما می‌خواستم هرطور شده از سد پلیس‌ها بگذرم و داخل میدان شوم و آن همه مرد و زن را ببینم، فعالان زن را ببینم، زیبا و پروین و پریسا و لیلا را ببینم. ببینم چه‌طور صدای برابری‌خواهی‌شان را بلند می‌کنند. چه‌طور شعار می‌دهند: (ما انسانیم اما حقوقی نداریم.)»
نمی‌دانم چند نفر می‌توانند پاراگراف بالا را پشت جلد کتاب ببینند و بی خیال از کنار کتابی که آن‌ها را به یک خاطره‌‌‌بازی دسته‌جمعی دعوت می‌کند، بگذرند. کتابی خوش‌خوان که در 18 روایت، حال ما را برای ما بازگو می‌کند.
شروع یک زن‌ همان‌گونه که از پیشانی‌اش پیداست، داستان زندگی زنی‌ست که می‌خواهد به دنیا برگردد، زنی که در آستانه‌ی جدایی از همسرش، به وطن بازمی‌گردد و آمدنش هم‌زمان می‌شود با اتفاقات سیاسی اخیر. در این میان، آشنای دیرینه‌ای که درهمه‌ی داستان‌های عاشقانه‌ی جهان، گوشه‌ای پنهان شده‌اند، طبق معمول در وقت مناسب و کاملا اتفاقی ظاهر شده و فرشی با پود عشق و تار خاطره برای بازگشت بانوی قصه به خویشتن پهن می‌کند! ‌شروع یک زن‌ داستان پر کششی‌ست، چون کم‌تر کسی را می‌شود یافت که درگیر سیاست یا عشق نباشد. اما این ترکیب جا افتاده‌ی عشق در کنار سیاست، دلنشین‌تر می‌شد اگر زن سردرگم داستان، در آخر مثل داستان‌های کودکی متحول نمی‌شد یا دست کم همه چیز آن‌قدر ساده به خوبی و خوشی تمام نمی‌شد! و البته جملات قصار، از‌ زبان راوی، از سر‌و‌روی داستان بالا نمی‌رفت که گفته‌اند: شیرینی ِ از حد گذشته، تلخ می‌شود.
قهرمان زن داستان‌های کلهر، از ‌پایان یک مرد‌،شروع شده بود و در ‌شروع یک زن‌ بالغ شد. راوی هر دو داستان، زنی‌ست که از سنت گذر کرده و هنوز به مدرنیته نرسیده است. زنی که نماینده‌ی اکثریت زن‌ها و مردهای جامعه‌ی امروز ماست. این دو کتاب، تاکید ویژه‌ای بر تغییر دارد، نویسنده با قلم هنرمندانه‌ای جامعه در حال گذار، ما را به تصویر کشیده است. تصویری متحرک و پویا که به روز و تازه است، و حس همسایگی و همدلی عجیبی بین نقش‌ها و خواننده برقرار می‌کند، انگار که داری 168 صفحه آینه ورق میزنی!

/ 0 نظر / 70 بازدید