برترین رمان سال 1390 را معرفی کنید

خبرگزاری مهر در یک نظرسنجی از کاربران خود، برترین آثار داستانی سال 1390 در قالب رمان را با نظر مخاطبان معرفی می‌کند. برای این منظور کاربران مهر می‌توانند با ارسال پیامک به شماره 30001397 در این نظرسنجی شرکت کنند.
خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ و ادب: سال 1390 سال ظهور آثار داستانی نوپدیدی در ادبیات داستانی ایران بود؛ آثاری از نویسندگان صاحب قلم که برخی از مخاطبان برای تهیه آنها حتی تن به صف ایستادن دادند. در میان این کارها حتی اثر نخستین نویسندگان، توانستند اقبال خوبی در میان علاقه‌مندان ادبیات داستانی به دست آورند.
سال 90 همچنین همانند سال‌های گذشته سال حضور آثاری بود که عمر حضور و عرض اندام آنها در عرصه ادبیات داستانی ایران تنها در همان دوره‌ای بود که خبر انتشار آنها از رسانه‌ای منتشر می‌شد و صد البته بودند آثاری که هیچ رسانه‌ای نیز به آنها بها نداد.
خبرگزاری مهر در نظر دارد بر اساس میزان کیفیت یک اثر و نیز میزان اقبال آثار داستانی سال 90 در یک نظرسنجی از مخاطبان خود بخواهد برترین اثر داستانی منتشر شده در سال 1390 را با ارسال پیامک معرفی کنند.
این آثار تنها براساس ملاک‌های مورد نظر خبرگزاری مهر در فهرست زیر ارائه نشده است و نظرات برخی نویسندگان، کارشناسان، منتقدان و صاحب‌نظران حوزه ادبیات داستانی را نیز در این فهرست دخالت داده شده است. همچنین میزان استقبال عمومی از یک اثر در سال گذشته (با شاخص چاپ‌های متعدد و فروش بالا) و نیز توجه جوایز ادبی به این آثار از دیگر ملاک‌های انتخاب آنها به شمار می‌رود.
بدیهی است که در نظر برخی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی هیچ کدام از این آثار برترین اثر داستانی سال 1390 به شمار نرود، اما به دست آمدن یک رنکینگ و رتبه‌بندی بین همین چند اثر، برای فعالان حوزه ادبیات داستانی، نویسندگان، ناشران و منتقدان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
در این فهرست، تلاش کردیم با وجود چند اثر قابل اعتنا از یک نویسنده، تنها یک اثر را بگنجانیم که این قاعده درباره ناشران هم صدق می‌کند.
کاربران خبرگزاری مهر برای شرکت در این نظرسنجی می‌توانند تا پایان روز 23 فروردین، عدد اختصاص یافته به هر اثر را به شماره 30001397 پیامک کنند.
مهر در طول مدت زمان انجام این نظرسنجی نیز گزارش‌هایی از میزان آرا کسب شده توسط هریک از آثار ارائه خواهد کرد.
فهرست آثار انتخابی در این نظرسنجی به شرح زیر است:
1ـ جاده جنگ/ نوشته منصور انوری/ سوره مهر
2ـ پایان یک مرد/ نوشته فریبا کلهر/ نشر مرکز
3ـ ظلمات/ نوشته محمدعلی علومی/ نشر افکار
4ـ پنجاه درجه بالای صفر/ نوشته علی چنگیزی/ نشر چشمه
5ـ دشت‌های سوزان/ نوشته صادق کرمیار/ کتاب نیستان
6ـ خورشید بر شانه راستشان می‌تابید/ نوشته جواد افهمی/ ققنوس
7ـ هستی/ نوشته فرهاد حسن زاده/ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
لطفا فقط عدد مورد نظر را به شماره پیامکی خبرگزاری مهر ارسال فرمایید. درج نام کتاب، نویسنده یا ناشر در پیامک شما موجب ابطال آن خواهد شد.

/ 3 نظر / 24 بازدید
.

سلام خانم کلهر سال نویتان مبارک. من یک نوجوان سالهای دور هستم که با سروش نوجوان و داستانهای شما زندگی کرده بودم و بزرگ شدم و بهترین خاطراتم را با داستهانهای شما و سروش نوجوان و کودکان و هوشمندان سیاره ارواک داستان گیلگلش که در سورش کودکان چاپ میشد سپری کردم . نوجوانی ام را فراموش کرده بودم امروز خیلی اتفاقی به سایت شما رسیدم و خیلی خیلی خیلی خوشحال شدم. اون موقع ها دوست داشتم یک روزی مثل شما خانم نویسنده بشوم اما نشدم. اما از همون موقع هر وقت عکس شما را میدیدم با خودم میگفتم چه خانم خوشگلی :) به هر حال سال نویتان مبارک و نمدیانستم رمان بزرگسال هم چاپ گرده اید برم بخرم.

علي

سلام خانم كلهر موفق باشيد. با اجازه لينگت كردم.

mohsen

سلام خانم کلهر، کتاب "پایان یک مرد" شما رو واسه عید انتخابش کرده بودم بخونم، بعد از دو کتابی که خونده بودم کتاب شما اسمش بیشتر واسم جالب بود مثل کتاب خانم نسترن رها... ایام بی شوهری... ولی این سرافرازیان اگه دستم برسه بهش تیکه تیکش میکنم... شما چطوری تحملش کردین تو این182 صفحه!