فریبا کلهر از عرضه اولین رمانش در گروه سنی بزرگسال در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد.

فریبا کلهر نویسنده کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: رمان "پایان یک مرد" اولین رمانی است که در گروه سنی بزرگسال نوشته‌ام و چاپ اول آن توسط نشر مرکز در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد. "پایان یک مرد" یک اثر اجتماعی است و ساختار بسیار ساده‌ای دارد.

وی افزود: این رمان برخلاف بعضی رمان‌هایی که امروز نوشته می‌شود و در آن‌ها با فرم وساختار نوعی خودنمایی صورت می‌گیرد، به‌صورت خطی و ساده نوشته شده است. به نظرم موفق‌ترین رمان‌ها‌، آن‌هایی هستند که به‌صورت خطی نوشته می‌شوند. همان‌طور که گفتم "پایان یک مرد" یک اثر اجتماعی است و طیف وسیعی از تاریخ کشور را شامل می‌شود.


کلهر درباره دیگر آثارش که در نمایشگاه ارائه می‌شود، گفت: یک مجموعه 10 جلدی درباره واقعه عاشورا دارم که توسط انتشارات قدیانی چاپ شده و در نمایشگاه عرضه می‌شود. این مجموعه در گروه سنی کودک و نوجوان جا دارد و می‌توان گفت مخاطبان آن بچه‌های دبستانی هستند. تنها تفاوت این کتاب با دیگر آثاری که درباره عاشورا نوشته شده است در این است که سعی کردم مجموعه را براساس شخصیت‌ها بنویسم و حوادث عاشورا در حاشیه قرار دارند.

این نویسنده ادامه داد: شخصیت‌ها در این مجموعه با صفاتشان معرفی می‌شوند و به عنوان مثال اسمی از امام حسین (ع) در متن برده نمی‌شود، ولی مخاطب با شناختی که از صفات ایشان دارد، متوجه می‌شود که این شخصیت باید امام حسین (ع) باشد. چند جلد از "کتاب‌های نارنجی" انتشارات قدیانی هم در نمایشگاه ارائه می‌شوند. "کتاب‌های نارنجی" مجموعه‌ای است که قرار است 52 کتاب را شامل شود.

وی گفت: هر کتاب از این مجموعه 7 قصه را شامل می‌شود. نگارش این 52 عنوان میان من و دو نویسنده دیگر تقسیم شده است و از این مجموعه تا به حال 11 عنوان منتشر شده است که از این تعداد 7 جلد از آثار من است. اثر دیگر کتاب " تب 64 درجه جادوگر خوشگله" است که توسط نشر افق منتشر شده و چاپ اولش در نمایشگاه به مخاطبان ارائه خواهد شد.